Moći će da ulaze u stanove, cinkare podstanare poreskoj i komunalnoj policiji, a platu će dobijati o trošku svih građana
Ukoliko Skupština Srbije usvoji novi predlog zakona o stanovanju i održavanju zgrada u stambenim zgradama u Srbiji, zavladaće prava diktatura takozvanih profesionalnih upravnika zgrada, koji će imati pravo da ulaze u stanove bez dozvole vlasnika i sudskog naloga, popisuju stanare i cinkare podstanare.
Oni će takođe sve „nepodobne“ prijavljivati komunalnoj inspekciji zbog, na primer, ostavljenih kolica za bebe ili bicikla u hodniku, čak i u zgradama bez lifta.
Neustavno
Za tu danonoćnu kontrolu u stilu Velikog brata stanari će upravnicima morati još i da plaćaju najmanje minimalnu mesečnu zaradu, ali i da izdvajaju novac za održavanje zgrade.
– Zakon je preterano restriktivan i strog i daje prevelika ovlašćenja upravniku. Upravnik vodi evidenciju ko živi u kom stanu i to javlja državnom registru i otkriva podstanare da bi se naplatio porez od 20 odsto. To je posao poreskih inspektora, ne treba upravnik da špijunira i prijavljuje ljude koji možda i ne naplaćuju kiriju, ali će morati da plaćaju porez. Po Ustavu, nema svako pravo da kontroliše gde ko živi jer registar o tome vodi MUP. Problem je i to što će svaki stanar morati da dozvoli prolaz kroz stan zbog popravke u drugom stanu ili na fasadi zgrade. To je kršenje Ustava – kaže Zoran Alimpić, odbornik DS u Skupštini grada Beograda.
Ništa manji problem nije, smatra Alimpić, ni to što će nekome ko želi da nadzida stan na zgradi dozvolu davati dvotrećinska većina stanara, a ne svi kao do sada.
– Takođe ko tri puta ne dođe na sastanak skupštine stanara, gubi pravo da glasa o stvarima koje ga se tiču. To ostavlja prostor i za korupciju – naglašava Alimpić i naglašava da će kućni red u zgradama propisati opštine ili sami stanari.
Ministarstvo građevinarstva poručuje da tvrdnje odbornika i upućenih nisu u potpunosti tačne:
Ministarstvo negira
Upravnik zgrade nema ovlašćenja da nadgleda i kontroliše ko gde živi u zgradi. Vlasnici stanova imaju obavezu da upravniku daju podatke ko živi u stanu kako bi se znalo ko će da učestvuje u odlučivanju i ko će da snosi troškove održavanja zgrade. Ovaj zakon ni u jednom svom delu ne krši ustavna prava građana. Verujemo da je sasvim normalno da u slučaju velikih kvarova u zgradama, stanar dozvoli ovlašćenim licima da poprave kvar iz nečijeg stana.
Nemaju upravnici zgrada obavezu da prijavljuju podstanare, već su vlasnici stana dužni da u roku od 30 dana od sklapanja ugovora o zakupu o tome obaveste opštinsku poresku upravu.
Činjenice
NEVIĐENO
upravnik i majstori imaju pravo da upadaju ljudima u stan bez naloga
mogu da prikupljaju i odaju podatke o stanarima
dobijaće viœe od minimalca za svoj špijunski posao
građani će sada plaćati i upravnika, ali i hitne radove na zgradi koje odredi upravnik
dvotrećinska većina moći će da dozvoli nadziđivanje zgrade
oduzimanje prava na glasanje stanarima koji tri puta ne dođu na sastanak skupštine stanara
Kurir