Izvršni direktor Međunarodne advokatske komore sa sjedištem u Londonu Mark Elis smatra da je teško za /samoproglašeno/ Kosovo da tvrdi da je priznanje države trajno neopozivo i ističe da ne postoji opšta zabrana da se povuče jednom izdato priznanje.
Elis je rekao da je priznanje država u međunarodnom pravu politički akt, pa je slično tome i povlačenje priznanja nezavisnosti politički akt.
„Ne postoji opšta zabrana da se povuče jednom izdato priznanje“, izjavio je Elis za „Radio Slobodna Evropa“ nakon što su vlasti u Srbiji objavile da je južnoamerička država Surinam povukla priznanje Kosova kao nezavisne države, a kosovskih vlasti navele da o tome još nisu zvanično obaviještene.
Prema Elisovim riječima, u međunarodnom pravu postoje dvije glavne teorije o priznavanju država – konstitutivna i deklarativna.
Prema konstitutivnoj teoriji, država je država jedino ako je priznaje značajan broj drugih država, a deklarativna teorija procjenjuje da li država ispunjava objektivne kriterijume državnosti i na osnovu nje je priznanje druge države irelevantno za status državnosti, rekao je Elis.
On je naveo da je, uopšteno gledano, na osnovu deklarativne teorije, priznanje države u međunarodnom pravu politički akt, za razliku od zakonskog.
„Shodno tome, u međunarodnom pravu ne postoji dužnost da se država prizna, niti pravo da država bude priznata. Slično tome, povlačenje priznanja je politički akt, i kao takav ne postoji opšta zabrana ili obaveza o povlačenju jednom priznate države, kao što je slučaj Surinama. Prema tome, mislim da je teško za Kosovo da tvrdi da je priznanje države trajno neopozivo“, istakao je Elis.